יש לי ילד בגן. אפשר להתייעץ איתך בקשר לילד שלי?

"יש לי ילד בגן… שמעתי שיש לך חוג עם עזרה לילדים בגן".

"אפשר להתייעץ איתך בקשר לילד שלי" 

"שלום. הגעתי לכרמית אלון?"

"כן" – אני עונה. "נעים מאד"…

"יש לי ילד שלומד בגן. הוא ילד מקסים, חכם, יפה ומתוק. השבוע הגננת שלו הזמינה אותנו לשיחה ואמרה לנו שקשה לו לעשות עבודות ומשימות. הוא מתרגז כשלא מצליח לו ולא כל כך רוצה לעבוד. היא הציעה לנו לבקש אבחון במכון להתפתחות הילד. היא גם אמרה שהיא תמליץ עליו כדי שבשנה הבאה הוא יקבל עזרה מגננת שילוב (שי"ח). בשנה הבאה הוא יהיה בגן חובה וזו תהייה שנה קריטית כי אחר כך הוא כבר יצטרך לעלות לכיתה א', לשבת בכיתה כל היום ולהקשיב למורה. ידרשו ממנו ללמוד, להכין שיעורים, להעתיק מהלוח ולעשות כל מיני דברים. אני ממש לא רוצה להשאיר אותו עוד שנה בגן חובה כי איך הוא יקבל את זה שכל החברים שלו עולים לכיתה א' והוא לא? זה ישבור אותו". נשימה.

"האמת שקשה לי אפילו לחשוב על כיתה א'. נכון שעד אז יש עוד הרבה זמן אבל מפחיד אותי לחשוב מה הוא יעשה בשיעור או מה יקרה בהפסקה. בטוח שיהיה לו קשה להספיק לעשות את הכל בזמן ולהסתדר עם כל הציוד הזה בילקוט ואחר כך גם להכין שיעורי בית. יהיה לו קשה להסתדר בתוך כל הבלגן הזה שנקרא בית ספר. ממש מפחיד ומלחיץ אותי לחשוב על זה". עוד נשימה.

"בבית יש ימים שהכל זורם וממש כיף איתו ואז נדמה לי שהכל בסדר, שכל המחשבות והפחדים שלי הם סתם בגלל הלחץ שלי ולא צריך לדאוג. אבל לפעמים יש כל מיני מצבים שההתנהלות והתגובות שלו ממש מדאיגות אותי ואז באמת נדלק לי אור אדום. הרבה פעמים יש לי הרגשה שהוא קצת שונה מילדים אחרים וכנראה שגם הגננת שלו שמה לב לזה. משהו לא בסדר אבל קשה לי לשים את האצבע ולהגיד לך איפה או מה בדיוק הבעיה. הכי מציק לי שאין לי מושג איך לעזור לו. מאד כואב לי". אנחה עמוקה.

"תגידי, מה זה בכלל המכון הזה של התפתחות הילד? מה יעשו לו שם? בשביל מה צריך את זה? אני לא רוצה שזה יפגע לו בעתיד כשיהיה גדול. הכל כל כך מסובך ובא לי ככה בבום. אין לי מושג למי פונים ומאיפה מתחילים. זה נפל עליי ככה פתאום בלי שום הכנה. גם לא הבנתי מה זה הגננת שילוב הזו שהיא דברה עליה. מה היא תעשה איתו?". 

"נראה לי שהגננת שלו ממש הגזימה. היא כזאת שדורשת יותר מדי והרבה פעמים הוא אומר שמשעמם לו איתה. היא אפילו ספרה לנו על ילדים שבבית הספר קשה להם ללמוד כמו כולם כי יש להם ליקויי למידה או משהו כזה ואז הם מקבלים עזרה ממורה לחינוך מיוחד. נדמה לי שהיא קראה לזה הוראה מתקנת. זה בכלל גמר אותי לגמרי. אין מצב שהילד שלי ילמד בחינוך המיוחד. הוא כל כך קטן אז איך אפשר לדעת מה יהיה בבית ספר? מה, לא יכול להיות שזה יסתדר לבד כשהוא יגדל?".

"אבל מצד שני, אולי הגננת שלו צודקת. אולי יש באמת בעיה ואז לא כדאי לחכות? שמעתי על ילדים שהיה להם כל מיני בעיות כשהיו בגן ואחר כך היה להם גם מאד קשה להסתדרבבית הספר ואני לא רוצה להפסיד זמן. כל כך מבלבל המצב הזה וקשה להחליט לבד. מאז שהיא דברה איתנו אני בכזה לחץ שזה גומר אותי. אי אפשר להמשיך ככה. אני רוצה לעשות הכל כדי לעזור לו כי הילדים שלי הם הדבר הכי יקר לי בחיים ואני לא רוצה שיסבלו. מה את חושבת שצריך לעשות".

יש לי ילד בגן. אפשר להתייעץ איתך בקשר אליו?רגע שקט. צריך לעכל. כמה כאב. הלב נצבט.

אני רוצה לחבק, להושיט יד, לעודד, להביע הערכה ולהסביר כמה האיתור המוקדם חשוב, לספר על כל אותם הורים שליוויתי ועל כל אותם ילדים שנתנו זינוק דווקא בגלל שההתערבות הטיפולית התחילה כשעדיין הם היו קטנים. עזרה לילדים בגן מחייבת הכוונה ומערך תמיכה שלם לילד וגם להוריו כבר בשלב הראשון של מסע ההתמודדות עם "צרכים מיוחדים".

לאט – לאט. לנשום עוד רגע ואז להתחיל לעשות סדר בבלגן. 

הורה יקר: מרגיש לבד ולא כל כך יודע כיצד לעזור לילד שלך? 

מתלבט ולא בטוח אם באמת יש סיבה לדאגה?

שים לב: הכוונה ועזרה מקצועית בגיל הרך יכולים לשנות את העתיד של ילדך.

יד ביד אלווה אותך ואת הילד שלך עד שיפרוץ קדימה ויתגבר על קשייו.

הקש 4300230 077 כדי לתאם פגישת ייעץ בלא כל התחיבות מצידך.

אפשר גם ללחוץ כאן, להשאיר לי הודעה ואחזור אליך במהרה.

לחץ כאן כדי לדעת מה יקרה לילד שלך בעזרת ההתערבות הטיפולית

לחץ כאן למידע על חוג עזרה לילדים ופעוטות בגיל הרך