הדרכת גננות: קבוצות גננות וצוותים של גני ילדים

הדרכת גננות: כמה מילים על מפגשים קבוצתיים לגננות ולצוותים של גני ילדים 

מה בכלל היתרונות של מפגש קבוצתי לגננות וצוותי גנים?

רבים מאיתנו מכירים את הייעוץ האישי בו היועץ והנועץ יושבים יחד בחדר סגור, אחד על אחד. תשומת הלב ממוקדת רק בנועץ והבעיה שלו היא הבעיה היחידה הנדונה בחדר.

ההתנסות בקבוצה היא סיפור אחר לגמרי!

בקבוצה אנחנו לא מרגישים לבד! יש לנו הזדמנות לשתף, להתייעץ, להפיק לקחים, לקבל משוב וללמוד מניסיונם של אחרים. גם אם למשל בחרנו להקשיב לאחרים ולהימנע מליזום דיבור על נושא מסוים עדיין גדולים הסיכויים שנפיק תועלת מהנוכחות שלנו בקבוצה. מדוע? משום שנושא, חוויה או דילמה שמעלה משתתף אחר מדובבים אותנו להתבונן ב"גשטלט", ב"תבנית" שגיבשנו לגבי הנושא. פתיחת התבנית מעודדת אותנו לתת מקום לרגשות או לעמדות שקודם לכן חששנו לבטא ביוזמתנו, מה גם שעצם החשיפה לנקודות מבט ולפתרונות נוספים גורמת להקלה. 

גננות, הורים ועמיתים רבים מציינים שבעזרת הקבוצה הם למדו שה"בעיה" איתה הם מתמודדים אינה בעיה פרטית או בלעדית שלהם אלא היא נחלתם של רבים אחרים. הידיעה שגם אחרים חוו בעיות דומות לשלהם נתנה להם הרגשה טובה משום שהם "ידעו על מה אנחנו מדברים, הם הבינו אותנו". הידיעה שיש כאלה שהתנסו במצב דומה ואולי גם מצאו דרכים להתגבר עליו מעודדת, נותנת הרגשת ביטחון ותקווה. דברים שבתוך תוכנו נראים לנו גדולים ומאיימים נראים לפתע נורמליים, לגיטימיים ואנושיים. כל אלה יחד מרגיעים אותנו ותורמים להקלה והעצמה אישית, הגם שההקלה הזו לכשעצמה מסייעת לנו להתייחס לבעיה בצורה עניינית ומאוזנת יותר.

מה עוד?

הקבוצה מקדמת מאד את תחושת המסוגלות שלנו ומפתחת את המודעות העצמית שלנו שכן לכל אחד ואחד מחברי הקבוצה יש חשיבות. רבים מאיתנו מתייחסים ליכולות, לכישורים ולמשאבים האישיים שלנו כדבר מובן מאליו. לא פעם אנחנו גם נוטים להפחית מערכנו או מהעשייה שלנו. המרקם האנושי של חברי הקבוצה, חלוקת התפקידים שבמקרים רבים מתגבשת מעצמה והמקום שכל אחד לוקח מאפשרים לנו לגלות עד כמה כל אדם הוא ייחודי, משמעותי, יצירתי ובעל משאבים אישיים. המפגש הקבוצתי מזכיר לנו שלכל אחד מאיתנו יש "סל" מלא בידע, כלים, ניסיון חיים ורעיונות שלא פעם יכולים לעזור ולהועיל לאחרים. הקבוצה נותנת לנו הזדמנות ממשית להכיר ולהעריך את הסל הזה. ההזדמנות לתרום מעצמנו ולעזור לאחרים מעוררת בנו סיפוק והנאה. היא מעלה את תחושת הערך שלנו גם בעיני עצמנו וגם בעיני הסובבים אותנו.קבוצה זה כוח

בנוסף לכל אלה הקבוצה גם מאתגרת אותנו לתרגל ולשכלל מיומנויות של קשב ותקשורת בין אישית. היא נותנת לנו תחושת שייכות והזדמנות לטפח את מערכות היחסים שלנו עם אנשים אחרים. רבים מהעמיתים שהתנסו במפגשים קבוצתיים רואים בקבוצה מסגרת חברתית ושומרים ביניהם על קשרים לאורך זמן.

כמעט מיותר לציין את חשיבות ההסכם הקבוצתי והברית הטיפולית שנשמרת בין המנחה לבין כל חברי הקבוצה לאורך כל הדרך. ברית זו מחייבת את כל המשתתפים לכבד זה את זה, להגן על צנעת הפרט תוך שמירת סודיות מוחלטת אודות זהות המשתתפים, התרחישים והתכנים שעולים בה

לחצו כאן כדי להצטרף לקבוצת גננות פותחות שנה עם חיוך

כאן תמצאו פרטים על מפגשים שניתן לקיים במסגרת החינוכית לקבוצות הורים

מעוניינים להצטרף לקבוצה בהנחיית כרמית אלון? לחצו כאן כדי ליצור איתי קשר 

לחצו כאן כדי להכיר את הרקע והניסיון שלי

כאן כדי לקרוא מה כתבו עליי לקוחות ועמיתים 

וכאן כדי לקרוא תגובות של גננות שהשתתפו במפגש קבוצתי

הקישו 4300230 077 כדי להתייעץ איתי באופן אישי

השאירו כאן פרטים ואחזור אליכם במהרה.