ייעוץ חינוכי לגיל הרך: הדרכת גננות וצוותי גנים

ייעוץ חינוכי לגיל הרך? אותו דבר כמו בבית ספר?

למי? לגננות, לסייעות ולמטפלים שעובדים בגן הילדים?

כמה מילים בנימה אישית

אז כן: אני יועצת חינוכית ומדריכה גננות, סייעות וצוותי גנים במגזר הפרטי והציבורי, בחינוך הרגיל ובחינוך המיוחד. 

כעמיתה למקצוע אני מכירה היטב את מורכבות התפקיד שלכן כי גם אני הקדשתי ימים ולילות במאמץ למצוא עוד כלים לעבודה היומיומית שלי בשטח, התרגשתי לקראת שנת לימודים חדשה, התלבטתי כיצד לעזור לילד שרק את אמו רצה, ומדי פעם גם אני נרשמתי להשתלמות רק בגלל שככה "המפקחת קבעה".מגלשה

כן. גם לי היו ימים מלאי סיפוק והנאה מהמגע הישיר עם הילדים או מפגישות שהתקיימו עם דמות חינוכית מעצימה ומעוררת השראה. בימים מיוחדים וגם באירועים חגיגיים אמרתי לעצמי "לו x הייתה רואה מה נעשה פה": לא פעם רציתי שמישהו יכנס במפתיע כדי שאוכל לחלוק איתו את התרוממות הרוח מהאקלים החינוכי והאינטראקציות שנרקמו בין הילדים בגן הרגיל וביתר שאת בגן הטיפולי שניהלתי.

אבל כן: היו גם ימים אחרים. ימים מתישים בהם התאכזבתי קשות מאוזלת ידה של המערכת או מחיתי דמעה כשקריאות העזרה שלי נתקלו בחומה אטומה. ימים בהם קינאתי בסופרויז'ן ובהדרכה המקצועית שניתנים כדבר מובן מאליו לפסיכולוגים ולמטפלים הפרא – רפואיים שעובדים יחד עם גננת השי"ח או הגננת הטיפולית בגן הטיפולי למשל. באותם רגעים יותר מכל רציתי מישהו מקצועי שאוכל לסמוך עליו ושגם הוא יסמוך ויאמין בי, דמות מקצועית שתקשיב ותבין אותי בלי שיפוט, בלי נזיפה ובלי ביקורת על כך שהפרתי את ה"שקט התעשייתי".

בדיעבד אני יודעת שבעצם, במרבית המקרים לא היה נחוץ הרבה.

מילה טובה, אוזן קשבת, כמה טיפים ובעיקר עידוד היו משנים את כל התמונה. אלא מה? כמו בכל גן ילדים, גם לי לא היו הפסקות, חדרי מורים או מנהלות שיאפשרו אוורור, יתנו משוב, יעודדו או יתמכו בי. ייעוץ חינוכי לגיל הרך אתן אומרות? רק בחלומות יכולתי להעלות אפשרות כזו…

ודאי תשאלו אם הייתה "מדריכה" בסביבה.. אז כן. הייתה גם הייתה הדרכת גננות, ובכל זאת, במקרים רבים הרגשתי לגמרי לבד מול האחריות הכבדה. החסך הגדול במענה ממשי לצרכים האמיתיים בשדה עורר בי תסכול גדול והתסכול הזה הניע אותי למצוא מענה. ככה הגעתי אל מחוזות הייעוץ החינוכי ובהמשך גם ללימודי גשטלט, אימון אישי והדרכת הורים. כל אלה נתנו לי את אותם כלים שכל כך היו חסרים לי בעבודה היומיומית כגננת.

אני משוכנעת שכל מורה וגננת זקוקים לכלים הללו וכל עובד הוראה יכול להיתרם מהם בצורה משמעותית. יש בי תקווה ומשאלה שבוא יבוא היום בו ייעוץ חינוכי בכלל וכמובן ייעוץ לגיל הרך יהפכו לחלק בלתי נפרד מתנאי העבודה שלנו ויהיו בהישג ידם של כל מורה, כל גננת וכל איש צוות במערכת החינוך. מערך תמיכה כזה יקדם את הרווחה האישית של המחנך, יתרום להתפתחותו האישית והמקצועית ויסייע להבראה ממשית של מערכת החינוך.

אז במה תוכלו להיעזר בי?

  • רוצים לשתף, לשאול או להתייעץ עם מישהו שמבין בתחום?
  • לא יודעים כיצד להתמודד עם בעיה שמטרידה אתכם?
  • מחפשים קשר אישי עם קולגה מקצועית שתהיה איתכם ב"גובה העיניים"?

בתוך זמן קצר תוכלו להרגיש הקלה ממשית ולקבל מענה מקיף למה שאתם באמת זקוקים לו. הליווי העקבי, העזרה המעשית והקשר האישי איתי יתנו לכם ביטחון וידיעה שיש לכם כתובת. 

ועוד משהו: מפגשי הייעוץ שלי מעצימים ומותאמים לצרכים האישיים של כל נועץ. אפשר לקיים פגישה טלפונית ואפשר פגישה פנים אל פנים. אפשר להיפגש במקום ניטרלי או בחלל הגן. אפשר לקיים מפגש אישי ואפשר גם מפגש קבוצתי.

שורה תחתונה? 

ההזדמנות לתת כתף ולהעביר אליכם מעט מהידע והכלים שצברתימאמנת מוסמכת

נעשית ביראת כבוד, בתחושת שליחות ובאהבה גדולה. 

לחצי כאן כדי לדעת מה תקבלו מליווי של יועצת חינוכית בגן שלך

בואי נדבר על זה בטלפון 4300230 077

השאירי כאן פרטים ואחזור אליך במהרה. 

לחצי כאן כדי לקרוא מה כתבו על כרמית אלון לקוחות ועמיתים