גן טיפולי? מה זה גן טיפולי?

גן טיפולי – שפתי – התפתחותי? מה זה? זה כמו גן רגיל? 

הוריו של אלון, שולה ויוסי (שמות בדויים) הגיעו למפגש ההכרות שנהגתי לקיים עם ההורים לפני תחילת שנה"ל בגן הטיפולי אותו ניהלתי – עוד בטרם פגשתי את ילדי הגן. שולה תיארה את אלון, את סדר יומו, את יחסיו עם אחותו וכ"ו כשמפעם לפעם יוסי השתלב בשיחה והוסיף פרט כזה או אחר.

כשבקשתי לדעת מתי וכיצד התגלו הקשיים לראשונה, שולה תיארה את הפגישה בה קבלו את ממצאי האבחון במכון להתפתחות הילד ובקול חנוק מדמעות אמרה: "זה היה נורא.., כל הזמן בכיתי ולא היה את מי לשאול. היינו לבד. ידענו שיש בעיה. הרי אנחנו אלה שפנינו אליהם ובקשנו לאבחן אותו. אבל איך שהם דברו איתנו היה נורא. הם אמרו לנו שכדאי לרשום אותו לגן טיפולי כי שם הוא יקבל עזרה. וזהו. אנחנו בכלל לא ידענו מה זה גן טיפולי.. חשבנו שזה רק לילדים מפגרים…".

אז כן. כמו הרבה הורים אחרים שולה ויוסי חוו את החסך במערך תמיכה שלם שיכול לתת מענה לאלון אך לא פחות מכך גם הם כהורים זקוקים להכוונה וראויים לליווי ותמיכה עקבית.

בסעיף זה אתמקד בגנים הטיפוליים המכונים "גן שפתי", "גן התפתחותי", "גן לילדים לקויי למידה רב בעייתיים", וכ"ו. ראוי לציין שההגדרה והשמות של גנים אלה משתנים מעת לעת ומישוב לישוב על פי שיקולים של משרד החינוך, הרשות המקומית ואנשי מקצוע שונים.  

מטרות ואפיונים של גן טיפולי

גן טיפולי הוא מסגרת לימודים מיוחדת המיועדת לילדים בעלי צרכים ייחודיים בחינוך הקדם יסודימגילאי 3 ועד מועד כניסתם למסגרת בית הספר. הגן נמצא בפיקוח האגף לחינוך מיוחד של משרד החינוך.

בגן הטיפולי לומדים בין 14 – 12 ילדים שוועדת השמה החליטה על זכאותם לשירותי חינוך מיוחד. החלטה זו מתקבלת על סמך אבחון פסיכולוגי, אבחנה של רופא התפתחותי וחוות דעת של הצוות החינוכי – גננת האם ו/או הגננת המשלבת (שיי"ח)..

מרבית הילדים המושמים בגן הטיפולי אובחנו כסובלים מ"עיכוב התפתחותי", "איחור התפתחותי", "עיכוב שפתי" ו"לקויי למידה". תפקודם של ילדים אלה מצביע על פער משמעותי בינם לבין הרמה המצופה מגילם בתחומי ההתפתחות השונים: תחושה ומוטוריקה, התפתחות רגשית, שכלית וחברתית. בתוך כך, ראוי לציין, שלצד ההומוגניות הנגזרת מעצם הגדרת האוכלוסייה, בגנים רבים קיימים פערים משמעותיים בין הילדים מבחינת טווח הגילאים, היכולות, הקשיים, המצב הסוציו – אקונומי, עוצמת הצורך בתיווך ועוד.

מטרת ההשמה בגן הטיפולי היא להעניק לילד מרחב מוגן שמאפשר לו לצמצם את הפערים בין רמת תפקודו לבין רמת התפקוד המצופה מבני גילו. השאיפה המנחה את מערכת החינוך, את צוות הגן ואת ההורים היא לסייע לילדים לבטא את מלוא יכולותיהם ולהקנות להם ידע, כלים ומיומנויות יסוד על מנת שבעתיד יוכלו לשוב ולהשתלב במסגרת החינוך הרגיל. 

מתכונת הלימודים בגן טיפולי

שעות הלימודים בגן הטיפולי ומועדי החופשות במהלך השנה זהים לאלה הנהוגים בגן הרגיל (14.00 – 8.00), למעט חודש לימודים נוסף לו זכאים ילדי הגן הטיפולי – בחודש יולי. בנוסף, על פי חוק החינוך המיוחד, כל הילדים המושמים בגן טיפולי זכאים לחינוך חינם בכל אזורי הארץ.  

להבדיל מהילדים הלומדים בגנים הרגילים, מקום מגוריהם של מרבית הילדים הלומדים בגן הטיפולי מרוחק זה מזה ולרוב מרוחק גם מהגן בו הם לומדים. לפיכך, ילדי הגן הטיפולי זכאים להסעה בלא תשלום המאורגנת על ידי הרשות המקומית. ההסעה המאורגנת עשויה להוות הקלה משמעותית להורים, אך בה בעת היא מחייבת הקפדה על נהלים שונים, כמו: קשר עקבי עם המלווה, הקפדה על חגירה במושב בטיחות, עמידה בלוח זמנים בבקר ובצהרים, ועוד.

היבט נוסף המושפע מהמרחק הגאוגרפי בין ילדי הגן מאלץ את ההורים להיות פעילים יותר, ליזום ולארגן מפגשים חברתיים אחרי שעות הלימודים.

תכנית לימודים אישית (תל"א)

על פי חוק החינוך המיוחד הגננת הטיפולית יחד עם הצוות הפרא – רפואי מחויבים לגבש תכנית לימודים אישית (תל"א) לכל ילד המושם במסגרת חינוכית מיוחדת. תכנית זו אמורה לשקף את רמת תפקודו של הילד בפועל, את תחומי החוזק ואת תחומי הקושי שלו בתחומי ההתפתחות השונים – בהשוואה למצופה מגילו. כמו כן, תכנית הלימודים האישית אמורה לכלול מטרות ויעדים אופרטיביים אותם מתכוון הצוות החינוכי להשיג במהלך שנת הלימודים.

עותק מתכנית הלימודים האישית אמור להימסר להורים עד לתאריך 15.11 של כל שנת לימודים.

לחץ כאן להמשך קריאה על צוות הגן הטיפולי ועל הקשר בינו לבין ההורים

וכאן על שיקולים בעד ונגד השמה בגן הטיפולי, הכוונה ומסגרות המשך

הורה יקר: אם אתה מרגיש לבד ולא כל כך יודע כיצד לעזור לילד שלך,

ילדיםמתלבט ולא בטוח אם באמת יש סיבה לדאגה, שים לב:

הכוונה ועזרה מקצועית יכולים לשנות את עתידו של ילדך.

עזור לילד שלך להתקדם ולממש את כישוריו. תן לו הזדמנות להצליח!

בוא נדבר על זה בטלפון 4300230 077 

לחץ כאן כדי לדעת איך לעזור לילד שלך