מדריך להורים: איך לבחור מטפל מקצועי לילד שלי?

איך לבחור מטפל? לפי מה נבחר מטפל שיעזור לילד שלנו להתקדם?

הקושי של הורים בכלל, ושל הורים המגלים שילדם זקוק לתגבור בפרט, הינו קושי מורכב, מתמשך ושוחק. תחושת אי השליטה באירועים, במצבו של הילד וביחס הסביבה אליו עלולה לגזול הרבה מאד משאבים ולדלדל את הכוחות הפיזיים והרגשיים כאחד. רבים מההורים מספרים בכאב שהמתח, הלבטים ואין ספור הקשיים מתחילים כבר בשלב האיתור והאבחון – עוד לפני ההתערבות הטיפולית, במקרים רבים גם לפני שגובשה תכנית למתן עזרה לילד בגן הרגיל או בגן הטיפולי.

ובכן, שואל ההורה, אחרי שהבנתי שהילד שלי צבר פערים בגלל קשיי למידה, ליקויי למידה, עיכוב או איחור התפתחותי, ואחרי שקבלתי מידע מהצוות החינוכי על רמת התפקוד שלו, אחרי כל זה אני בדילמה לא פשוטה: אני רוצה לעזור לילד שלי ולקדם אותו. אני רוצה שיהיה לו קל יותר מבחינה רגשית, שיתחזק מבחינה מוטורית, שיתקדם בחשבון.. לו יכולתי הייתי נותן לו עכשיו עזרה ב… וגם ב.., אבל אני לא יכול לעמוד בזה וגם אי אפשר להעמיס עליו כל כך הרבה טיפולים בבת אחת. אני חייב לבחור מטפל אחד מבין כולם והאמת – יש כל כך הרבה שאני ממש לא יודע מאיפה לתחיל.

לפי מה נחליט באיזה מטפל לבחור? 

מי יעשה את העבודה הטיפולית הכי טובה עבור הילד שלי ובאמת יעזור לו להתגבר על הקשיים שלו, יגרום לו לצמצם את הפער ולשפר את התפקוד שלו, יקדם אותנו לקראת המטרה? במי לבחור? איזו בחירה תהיה הכי מוצלחת גם לילד וגם לי, ההורה? בקיצור – איך לבחור מטפל?

שלב ראשון: הכינו שיעורי בית:

 • בררו את ההעדפות האישיות שלכם: האם תעדיפו מטפל גבר או אישה? צעיר או מבוגר? האם חשוב לכם שיהיה לו ניסיון מוכח בתחום או שמתאים לכם גם מטפל שנמצא בתחילת דרכו המקצועית? ועד כמה חשובות לכם תעודות ההסמכה וההכשרה שלו? האם תעדיפו מטפל קליל ורך שפחות נוגע בקשיים ובתחומים כואבים, או מטפל שמקפיד על שקיפות ויש לו די ואומץ לשתף אתכם בקשיים הממשיים? איפה תרגישו נוח יותר: במכון יוקרתי וגדול או בקליניקה קטנה עם אווירה ביתית ואינטימית? כדאי לדעת שבמקרים רבים גודל הקליניקה ומיקומה משפיעים גם על עלות הטיפול, על מידת הזמינות, תדירות הקשר ועל יחסי הקירבה ביניכם לבין המטפל.
 • נסו לברר מה התנאים המיטביים הנחוצים כעת לילדכם על מנת לקדם את תפקודו: האם הוא זקוק למסגרת עם גבולות ברורים ועקביים או שמא למסגרת גמישה שתאפשר לו פורקן והתנסות חופשית? ואולי הוא זקוק למסגרת המשלבת הכלה ותמיכה רגשית יחד עם גבולות והתנסות הדרגתית עם קושי? איזו גישה לדעתכם תעזור לו לבטא את מרב היכולות שלו?
 • הגדירו את האפשרויות והמגבלות שלכם: חלק ניכר מהטיפולים ניתנים בתדירות של לפחות פגישה אחת לשבוע. מה המרחק הגאוגרפי שתוכלו לעמוד בו לאורך זמן? מה התקציב שתוכלו להקצות לטיפול? כמה זמן תוכלו להקדיש לטיפול במהלך השבוע? באיזה תחום טיפולתעדיפו להתמקד בשלב זה?
 • קבעו סדר עדיפויות: דרגו את ההעדפות האישיות שלכם תוך התחשבות בצרכים, ביכולות, במשאבים ובמגבלות שהגדרתם בסעיפים הקודמים.
 • הגדירו יעדים ברורים, קונקרטיים, מציאותיים ותואמים ליכולות של הילד: מה אתם מצפים שיקרה לו במהלך הטיפול?, איזה שינוי ספציפי ומעשי תרצו שיקרה לו בטווח של כחצי שנה מהיום?

שלב שני: יצירת קשר עם המטפל

אתם כבר יודעים מה מתאים לכם, מה אתם רוצים ומה נחוץ לילד שלכם. צרו קשר עם המועמדים שמצאתם ובקשו להיפגש איתם. מפגש ההכרות עם המטפל יעזור לכם להתרשם מאישיותו וגישתו הטיפולית. היו קשובים לתחושות, לאינטואיציה ולקול הפנימי שלכם.

המלצה: טובים השניים מן האחד. עשו כל מאמץ אפשרי על מנת שבפגישת ההכרות שני ההורים יהיו נוכחים!

שלב שלישי: כולם עושים רושם טוב.. – איך אפשר להבדיל ולבחור באחד מהם?

ענו על 4 השאלות הבאות:

 • איך לבחור מטפל מקצועי לילד עם קשיי למידה או צרכים מיוחדים?בסולם מ 10 – 1, עד כמה המטפל נשמע לכם אמין, מהימן, רציני ואחראי או שמא הוא מעורר בכם חשש וסימני שאלה?
 • האם המטפל נתן לכם הרגשת ביטחון, שיש לכם על מי לסמוך, שהוא יוכל להדריך אתכם ולתת לכם כלים או שמא הוא נשמע לכם הססן, חסר ביטחון ובלתי מיומן?
 • האם המטפל נשמע לכם מציאותי, זהיר דיו, מודע למגבלות היכולת שלו ולוקח בחשבון גם השפעות אחרות כמו – קצב ההתקדמות, עוצמת הפער ורמת המוטיבציה של הילד, או שמא הוא מרבה להבטיח הבטחות בלתי מציאותיות שספק אם הן ניתנות למימוש?
 • האם המטפל משקיע גם באפיקים שאינם בהכרח זוכים לתמורה כספית כמו – לוקח חלק בקורסים והשתלמויות, מקבל הדרכה, מנהל אתר אישי, כותב מאמרים מקצועיים וכ"ו, או שמא הוא עסוק בעיקר בהגדלת רווחיו?

ועוד הארה או שתיים לסיום:

 • פרסום טוב מראה על יכולת שיווק מרשימה אך הוא לא בהכרח מצביע על מומחיות ומקצועיות בתחום בו ניתן השירות. זכרו שגם ללקוחות יש מה לומר. חפשו המלצות וחוות דעת על המטפל. 
 • כעת יש בידיכם מלאי של נתונים על המועמדים השונים. בחרו מביניהם את המטפל שעונה על מרב ההעדפות והצרכים האישיים שלכם. 
 • בשלב זה אתם על סף גיבוש הברית או ה"חוזה טיפולי" עם המטפל שבחרתם. על כך תוכלו לקרוא כאן. דרך צלחה ויישר כח  😀

לחצו כאן כדי לקרוא על החוזה הטיפולי, מעקב והפקת לקחים

וכאן כדי לדעת מה אפשר לעשות כשהילד מתקשה לשתף פעולה עם המטפל 

 לחצו כאן כדי להכיר את החוג לפיתוח יכולות ומיומנויות יסוד בגיל הרך

הורים יקרים: אתם מוזמנים ללחוץ כאן כדי לשאול, להגיב ולהתייעץ

ואפשר גם לדבר על זה בטלפון 4300230 077